Søren Krarup

Søren Krarup

Jeg er født 3. december 1937 i Grenaa som søn af sognepræst Vilhelm Krarup og hustru Bodil Marie Krarup, født Langballe.

Jeg blev 21. april 1962 gift med Annette Elisabeth Krarup, født Lundsteen, og sammen har vi fire døtre, Agnete, Marie, Inger og Katrine. Vi har 12 børnebørn.

Jeg blev i 1957 student fra Christianshavns Gymnasium, og efter 16 måneders soldatertid studerede jeg teologi på Københavns universitet og blev cand.theol. i januar 1965. I september samme år blev jeg udnævnt til sognepræst i Seem og residerende kapellan ved Ribe Domkirke, hvilket embede jeg beklædte indtil min afsked 30. oktober 2005. I november 2001 blev jeg indvalgt i Folketinget for Dansk Folkeparti og har været medlem siden.

I 1965 blev jeg medudgiver af tidsskriftet Tidehverv og fra 1984 redaktør.

Siden 1960 har jeg udgivet 29 bøger og bidraget til 8 andre.

Bøger