A. M. Vedsø Olesen

A. M. Vedsø Olesen

Anne-Marie Vedsø Olesen er uddannet læge ved Københavns Universitet. Hun debuterede i 2000 med Salernos sol, som vandt 2.-prisen i Gyldendals og Det Kongelige Biblioteks middelalder-romankonkurrence.

I 2002 udkom Djævelens kvint, første roman i en trilogi om den egyptiske kaosgud Seth, der genfødes i moderne tid. I 2004 udkom anden del, Tredje Ikaros, og romanserien afsluttedes i 2007 med Gudernes tusmørke.

I 2009 bidrog hun med novellerne Brangænes medicin i læge-novelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter og Orkestergraven i POE – 4 makabre hyldester. Orkestergraven er bestilt som opera til Den Fynske Opera, hvor A.M. Vedsø Olesen skal skrive librettoen. Urpremiere forventes i år 2012.

A.M. Vedsø Olesen henter særligt inspiration i mytologi og opera, og hun er af pressen blevet sammenlignet med forfattere som Umberto Eco og Anne Rice.

A.M. Vedsø Olesen har modtaget arbejdslegater fra Statens Kunstfond (2005) og Litteraturrådet (2003).
 
____________________________
Om romanerne skrev pressen bl.a.:
 
***** (5 ud af 6 stjerner)
"En overbevisende historie med en bemærkelsesværdig sammenvævning af både handling, ord og musik i Wagners ”Parsifal” med en stadig mere intensiveret handling ... en meget tilfredsstillende afslutning på en usædvanlig trilogi og også en litterær præstation af internationalt format."
Morgenavisen Jyllands-Posten 
 
"En herlig roman fuld af spænding og drama og stor romantisk kærlighed fortalt på en baggrund af interessant og eksotisk specialviden. Det er også en roman, hvor der tænkes ambitiøst og stimulerende over livet og døden og religionen, og ikke mindst er det en uhyre velskreven roman."
Politiken
 
"Ikke siden Umberto Ecos Rosens navn har man set en spændingsroman – også lidt af en kærlighedsroman – baseret på et så stort filosofisk-religiøst historisk apparat ... Elitær underholdning i særklasse."
Weekendavisen 
 
"Lad det være sagt med det samme: det kildrer noget så frydefuldt i næsen og varmer i hele kroppen, når man med sanseapperatet trykket helt i bund følger Edgars vej gennem Middelalderens lægekunst ... Det er en flot middelalderroman, debutanten Anne-Marie Vedsø Olesen har leveret."
Kristeligt Dagblad

Klik her for flere anmeldelser

Foto: Morten Holtum

Fotos
  • 2009 Fotograf: Erik Hansen-Hansen

  • 2007 Fotograf: Morten Holtum

  • Seth-trilogien: Djævelens kvint, Tredje Ikaros, Gudernes tusmørke

  • 2009 Krimimessen i Horsens, om POE - 4 makabre hyldester

  • A.M. Vedsø Olesen har skrevet novellen Orkestergraven i POE - 4 makabre hyldester

  • 2009 Krimimessen i Horsens, holdet bag POE - 4 makabre hyldester:

    Steen Langstrup, Rikke Schubart, A.M. Vedsø Olesen, Patrick Leis

  • A.M. Vedsø Olesen bidrog med fortællingen Brangænes medicin til lægenovelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter

  • 2009 Besøg på forlaget Fadl op til udgivelsen af lægenovelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter

  • 2009 Reception i forbindelse med udgivelsen af lægenovelleantologien Hun var følelsesløs fra fødderne og nedefter

  • Djævelens kvint og Tredje Ikaros i paperbackudgaver

  • Albertslund Bibliotek, forfatteraften om Djævelens kvint og Tryllefløjten

  • Interview i Femina

    om Gudernes tusmørke

  • Debutromanen Salernos sol vandt 2.-prisen i Gyldendals og Det Kongelige Biblioteks middelalderromankonkurrence

Nyhed: Seth-trilogien solgt til Rusland

Seth-trilogien bestående af romanerne

Djævelens kvint (Gyldendal 2002)

Tredje Ikaros (Gyldendal 2004)

Gudernes tusmørke (Gyldendal 2007)

er i 2010 solgt til udgivelse i Rusland.

The Tell-Tale Heart

Lou Reeds version af The Tell-Tale Heart

Edgar Allan Poes novelle The Tell-Tale Heart (Hjertet der sladrede) var inspirationskilde til A.M. Vedsø Olesens fortælling Orkestergraven i antologien POE - 4 makabre hyldester

 

Seneste interview
Blog, hjemmeside, facebook, kontakt

 

BLOG: Følg med i A.M. Vedsø Olesens blog på http://amvo.smartlog.dk

 

 

HJEMMESIDE: Se A.M. Vedsø Olesens egen hjemmeside på www.amvo.dk

 

FACEBOOK: Klik her for Facebookprofil

Anne-Marie Vedsø Olesen

 

EMAIL: vedso_olesen@hotmail.com

 

Mozarts Tryllefløjten og romanen Djævelens kvint

Læs essay af Anne-Marie Vedsø Olesen om Tryllefløjten og Djævelens kvint på Litteratursiden.dk

 

Essayet Fløjten fortryller stadig, klik her

   

Din kommentar
Du skal være logget ind for at kommentere. Log ind her
Alle kommentarer (0)

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail