-
Del
- 0 Artikler
- Print
Som ung er Uffe passioneret biker, men da hans far dør, opsøger han sin mor, der forlod familien, mens han var lille. Hun bor ved Holbæk. Uffe flytter ind i hendes gæsteværelse og bor der endnu 30 år senere, den da de rydder Ungdomshuset, hvor hans elskede guddatter Petring hænger ud.
Roman i tre tidsbilleder, 1974, 1954 og 2007, tre tindrende miljøskildringer (motorcykeltræffet 4ever2wheel, cykelrytterstamværtshuset Pinden på Nørrebro og verden omkring en driftig, omsorgsfuld og lidt fuskende håndværker i provinsen), og endelig i to portrætter: af Uffe og af hans mor Tenna, overleveren, der giftede sig med nazibageren, forelskede sig i den troløse cykelrytter Erik-Frank og forlod sin lille søn for at blive servitrice på Færgekroen i Holbæk.
Fakta om bogen
| Type | Print | | ISBN | 9788702104547 | | Udgave | 1 | | Udgivet | 2011 | | Sider | 176 |
| | Illustrator | Martin de Thurah Produktion | | Omslagsgrafiker | Martin de Thurah Produktion |
|
Vejledende pris: 199,00
Pressen skrev:
-
“Godt bud på årets roman.”
* * * * * Frank Sebastian Hansen, Ekstra Bladet
-
“Hun kan skrive med en blanding af poesi, humor og præcision, så sætningerne sætter sig som snapshots i bevidstheden.”
Johanne Mygind, Weekendavisen
-
“Plambeck skriver pissegodt.”
* * * * * Bjørn Bredal, Politiken
-
“En yderst velskreven bog. Fuld af nerve og stilistisk intensitet, pakket tæt med sansninger og fakta, konkret, direkte og frem for alt kærlig.”
Erik-Skyum-Nielsen, Information
-
“Dy Plambeck har en helt særlig sans for det enorme overskud af besynderlige og rørende fortællinger... 176 sider, som i den grad efterlader læseren med lyst til mere!”
***** Mai Misfeldt, Berlingske
-
“Det er næsten for godt til at være sandt. Det er så ømt skrevet, det er så rørende på den gode måde og så overraskende, at jeg ikke har læst noget lignende i lang, lang tid. Romanen er portrætkunst af fineste karat.”
Lars Handesten, Kristeligt Dagblad
-
“Plambechs beskrivelse af rockermiljøets love og regler og interne samvær er skarp og præcis, men også som så meget i denne roman underdrevet og kærligt-ironisk. Hun balancerer sprogligt fint mellem alvor og skælmeri, så man skal som læser være på vagt.”
**** Jens Henneberg, Nordjyske Stiftstidende