Erhverv, Ledelse & Arbejdsliv
 
 
 
 
Find titel i denne kategori
Søg
 
 
 
 
Sortering Vis pr. side Visning
Resultat: 1-24 (af 180)   Side: 1 2 3 ... 8  Forrige  
  •  
     
     
     
    Det man måler er man selvDet man måler er man selvAnders Høeg Nissen Print (3) 0

    Dagen i dag:
    Vægt: 73,5 kilo
    Søvn: 7 timer og 35 minutter
    Stress: Moderat
    Kalorieindtag: 2359
    Proteinindtag: 117 gram
    Antal skridt: 7812
    Samlet antal kilometer, gang og cykling: 21,3
    Gennemsnitlig puls under cykeltur: 127
    Humør: 76 %

    Hvordan var din dag?

    Nutidens menneske er en omvandrende datagenerator. Smartphones, sensorer og den allestedsnærværende netadgang har gjort det muligt for os at måle, tracke, indsamle og fortolke data om os selv. Og hvis vi forstår at indsamle og fortolke alle disse informationer, kan det måske være med til at give os et bedre liv? Måske kan disse data hjælpe os med at spise sundere, motionere smartere, arbejde mere effektivt og forhåbentlig blive gladere mennesker.

    Her kan du læse om det selvmålende menneske, der tager dimserne i egen hånd og indsamler data om sig selv og sin hverdag. Måske kan det kan ændre verden radikalt for den enkelte, der hver dag logger sit kalorieindtag og måler udviklingen i sin søvnkvalitet i håbet om et bedre liv? Eller gøre en forskel for samfundet, der potentielt kan spare milliarder af kroner ved at indrette et fleksibelt sundhedssystem, hvor den enkelte er medskaber af sin egen digitale helbredsprofil?

    Anders Høeg Nissen indvier os åbenhjertigt i, hvordan han selv – til tider småneurotisk og let narcissistisk – tæller kalorier, søvneffektivitet og kaffeindtag. Og han sætter selvmåleri og selvtrackere ind i en større samfundsmæssig, teknologisk og kulturel sammenhæng.

    Bogen findes også som e-bog.

  •  
     
     
     
    Thyra Frank & Plejehjemmet Lotte - Den danske ledelseskanon, 7Thyra Frank & Plejehjemmet Lotte - Den danske ledelseskanon, 7Frank Stokholm, Mikael R. Lindholm Print (0) 0

    Udkommer den 14. maj 2013

    Hvad er det, der gør, at nogle virksomheder og organisationer klarer sig særlig godt og skaber vækst, arbejdspladser og livskvalitet til glæde for mange? Det er det spørgsmål, Den danske ledelseskanon forsøger at give et svar på ved at skildre 12 af de største ledelsesbedrifter i Danmark siden Anden Verdenskrig.   Denne bog handler om Thyra Frank og plejehjemmet Lotte. Det lille plejehjem på Frederiksberg har dannet skole for plejehjem i hele Norden, og dets mangeårige forstander, MF Thyra Frank, er blevet et ikon for ledere i såvel det private erhvervsliv som den offentlige sektor.   ”Ledelse fra hjertet”, lyder bogens undertitel, for det er, hvad Thyra Franks lederskab er. Hun løfter mennesker, unge og gamle, og hun kryber ind i medarbejdernes sjæl. For mange er mødet med Thyra Frank et livsmøde, men gratis er det sjældent. Hendes kærlighed er kontant, og selvom den er givende, er den også krævende.   I bogen fortælles historien om hendes lederskab, om værdierne hun har med sig, mentorerne som viste vej, og om opgørene undervejs.
  •  
     
     
     
    I fællesskabets tjenesteI fællesskabets tjenesteSøren Thorup Print (0) 0

    Bogen udkommer den 7. maj 2013

     

    Kommunaldirektørforeningen fylder 100 år. Det fejrer foreningen bl.a. med udgivelsen af en ny bog, der fra forskellige vinkler sætter fokus på, hvad vilkårene for kommunal ledelse er og har været gennem årene.

     

    I fællesskabets tjeneste – 100 års kommunal ledelse fortæller den kommunale ledelses historier og lægger op til debat om, hvad vi skal bruge det kommunale fællesskab til. Bogen viser, hvordan kommunerne og ledelsen af dem gennem tiden har spillet en central rolle i udviklingen af det samfund, vi lever i. Og hvordan det stadig har stor betydning, at vi lever i kommunale sammenhænge.

     

    I sig selv udgør bogens billedmateriale en historiefortælling om Danmark. De mange fotografier fra kommuner gennem 100 år åbner for alvor ens øjne for, hvor mange aspekter af livet kommunen rent faktisk har (og har haft) med at gøre: Fra skolepatruljen uden for Kolding i 1960 over Rudersdals Kommunes fine Arne Jacobsen-tegnede rådhus over biblioteksudlån under anden verdenskrig og til 1980-madudbringning til ældre i Herlev. Og mange flere.

     

    Bogens bidragydere går til emnet fra fire ret forskellige vinkler: Professor Kurt Klaudi Klausen stiller skarpt på forholdet mellem kommunaldirektøren og borgmesteren, mellem det politiske og det administrative. Professor Morten Balle Hansen ser på, hvilke baggrunde kommunaldirektører har – og hvordan det har forandret sig igennem de sidste 100 år. Professor Kristian Kreiner sætter spørgsmålstegn ved måden, man opfatter ledelse på – og hvad det siger om vores samfundsforståelse og virkelighedsopfattelse. Og musiker, komponist og forfatter Jens Skou Olsen giver bl.a. et kunstnerblik på kommunernes liv og fremtid.

     

    Søren Thorup, historiker, ledelsesrådgiver og tidligere kommunaldirektør, har redigeret bogen.
     

  •  
     
     
     
    Vandringer i det kulturelle spinatbedVandringer i det kulturelle spinatbedDitte Maria Søgaard Print (6) 0

    Vandringer i det kulturelle spinatbed gør først og fremmest gør op med nemme forklaringer og Mr. Fix It-løsninger på kulturelt betingede udfordringer. I stedet tilbydes læseren et let læst og underholdende overblik over kulturens og kulturforskningens landskaber, som man ellers godt kan fare vild i. Ved hjælp af konkrete eksempler på hverdagssituationer, hentet fra både forskning og erhvervsliv, viser bogen klart og præcist, hvad der skyldes kulturelle forhold, og hvad der skyldes noget helt andet.

    Samtidig retter bogen linsen mod os selv og giver læseren et billede af, hvordan den mærkværdige danske minoritet tager sig ud med globale kulturbriller – et nyttigt udgangspunkt, hvis målet er at gøre kulturforståelse til en strategisk fordel, som danskere kan drage fordel af ude i den store verden.
     

    Bogen henvender sig til erhvervsfolk, offentligt ansatte og alle andre, der har lyst til og mod på at blive udfordret på deres indre kultur-GPS.

  •  
     
     
     
    LimboLimboTroels Gjerrild Print (2) 0

    Selvom man har fundet den bedste kandidat til at lede sin virksomhed, er der ingen garanti for succes. Men succesen rykker tættere på, hvis man sørger for, at den nye leder er klar fra første dag. Det er kritisk, men almindeligt, at bruge måneder på at gøre en ny direktør klar; toplederen bærer ansvaret fra dag et, og derfor skal han eller hun også være beslutningskompetent fra første færd.

    Troels Gjerrild afmonterer i denne bog myten om de første 100 dage og viser, hvordan grundig forberedelse før tiltrædelsesdagen – i limbo-perioden – sikrer, at den nye direktør faktisk er parat fra start og sparer virksomheden betydelige omkostninger. 

    Bogen henvender sig til de virksomheder, som står over for et lederskift og til de ledere, der overvejer eller befinder sig midt i et jobskifte. Limbo – Gør den nye topleder klar fra dag 1 beskriver, hvordan bestemte indsatser på særligt opportune tidspunkter i rekrutteringsforløbet øger den nye direktørs beslutningskompetence mest og hurtigst muligt.

    Der er konkrete råd og huskelister samt personlige beretninger fra ni danske topledere, som videregiver deres erfaringer med jobskiftet. F.eks. fortæller CEO Klaus Holse, at han vandt en måneds arbejdstid på den forberedelse, han gjorde i limbo-perioden, da han skiftede fra Microsoft til SimCorp. Og nok så vigtigt vandt han også fire måneders refleksion; vel at mærke uden den daglige drifts afbrydelser. ”Klaus Holse udnyttede limbo-perioden til at stille spørgsmål – og det er fornuftigt, for så snart man er tiltrådt, forventes man at have alle svarene.”, siger Troels Gjerrild.

    Det er omkostningsfuldt for en hvilken som helst virksomhed, hvis den øverste ledelse ikke er beslutningskompetent, så det betaler sig at bruge limbo-perioden ordentligt – også for toplederen, som giver sig selv et uvurderligt forspring ved allerede på dag 1 at kende nøglemedarbejdere, kunder, projekter, strategi, værdier og kultur. Opskriften står i Limbo – Gør den nye topleder klar fra dag 1.

  •  
     
     
     
    Strategi der virkerStrategi der virkerLars Bo Hansen Print (0) 0

    ”Strategiarbejdet skal demokratiseres og gentænkes, hvis det skal blive til andet end et årligt teater.” Så kontante er ordene fra Lars Bo Hansen, der har skrevet Strategi der virker, en bog om, hvordan man får strategier til at virke.

    Der er mange eksempler på virksomheder, der per rutine og pligt årligt opfører strategiteateret, hvor der tales vision, mission og mål, uden at de involverede reelt tror på, at det fører til forandring og bedre forretningsresultater. På grund af mange nyttesløse og demotiverende strategiprocesser med for meget snak og for meget isvand er strategiprocessen blevet noget, der skal overstås.

    Men sådan behøver det ikke være. Lars Bo Hansen beskriver som alternativ et strategiarbejde som en organisk proces – hvor man på én gang har fokus på både korte og langt sigt. Drift og strategi skal flyde sammen og blive til ”det, vi går og gør”. Medarbejdere og ledelse drøfter åbent de forskellige strategiske muligheder. Beslutningen er stadig ledelsens, men medarbejderinvolveringen er høj og sikrer, at strategien også bliver til noget.

    Helt konkret er der fem arbejdsområder i strategiarbejdet, og Lars Bo Hansen tager med Strategi der virker læseren i hånden hele vejen. Han antager, at læseren er den, der ved mest om sin egen virksomhed, men stiller spørgsmålene og oplister, hvilke analyser der skal til hvornår, viser, hvilke tal der er nødvendige til hvad osv.

  •  
     
     
     
    Vind med viljeVind med viljeMorten T. Hansen, Jim Collins Print (1) 0

    Der er gået ti år siden Jim Collins’ skrev sin bestseller Good to great. Sammen med Morten T. Hansen har han i mellemtiden forsket i, hvad der gør, at nogle virksomheder vinder og andre ikke gør. De viser i denne bog, hvordan man bliver den bedste virksomhed i sin branche.

     

    De to forfattere kommer frem til nogle overraskende opdagelser. De afliver myten om, at succesfulde ledere er mere kreative, mere heldige eller mere risikovillige end andre ledere. Collins og Hansen viser, at held og uheld fordeles nogenlunde lige, men at vinderne er bedre til at få et højt afkast på deres held – return on luck, som de kalder det.

     

    Succesfulde ledere udnytter og optimerer de forudsætninger de har. De er disciplinerede, vedholdende og paranoide. De fastholder deres strategiske beslutninger og opnår her igennem varig succes. De vinder med vilje.

  •  
     
     
     
    Tillid på bundlinjenTillid på bundlinjenNo Emil Sjöberg Kampmann, Niels Thygesen Print (1) 0

    Alle politiske partier uanset farve har de senere år talt om tillid som det nye ledelsesparadigme. Men hvad er det for nogen principper, de offentlige ledere skal benytte, hvis de skal lede med tillid?

    Bogen viser hvilket enormt potentiale, der ligger i at arbejde med tillid som et bærende princip. Den gør praktisk og konkret rede for, hvordan lederen kan gribe arbejdet med tillid an, så det kan ses på bundlinjen. En lang række offentlige virksomheder fortæller om de resultater, de har opnået ved at lægge kontrollen på hylden og i stedet lede medarbejderne med tillid.

    Fra bogen: ”Vi kan ikke vride mere ud af de eksisterende ledelsesparadigmer, og vi kan ikke forvente, at der bliver hældt flere penge i den offentlige sektor. Hvis vi vil opretholde et velfærdssamfund, bliver vi nødt til at lede på en anden måde end gennem de principper, vi har til rådighed i dag. Tillid er ikke en mulighed, den er en nødvendighed!”
     

  •  
     
     
     
    Work life balance 2.0.Work life balance 2.0.Kim Reich, Helle Rosdahl Lund Print (2) 0

    Fremtidens succesfulde ledelse handler om at skabe arbejdsglæde og vækst gennem fleksibilitet og balance. Vi må sætte mennesket før organisationen og nytænke arbejdsbegrebet, mens vi gør op med slidte dogmer og gamle tænkemåder.


    Vilkårene for at få succes som leder i det 21. århundrede har aldrig været mere udfordrende. Lederen skal ikke blot mestre globalisering, klimaforandringer og miljøpåvirkninger, men også være parat til at give individet mere plads i forhold til kollektivet. Desuden er vi på vej ind i en digital livsstil, der vender op og ned på vores måde at arbejde på. På arbejdsmarkedet står vi med fire generationer med meget forskellige behov. Flere og flere takker pænt nej til en fast karriere til fordel for et liv i balance. Samtidig bliver der kamp om talenterne.


    Bogen giver lederen inspiration til at lede trods svære konkurrencevilkår. Den er fuld af gode eksempler, som lederen kan bruge i hverdagen, og
    den peger på samfundstiltag, der kan gøre Danmark stærkere i konkurrencen.

  •  
     
     
     
    Hvem er jeg?Hvem er jeg?Ole Fogh Kirkeby Print (0) 0

    Vi taler altid om selvet, både når vi taler om ”sig selv” og ”mig selv”, men også i alle sammensætningerne selvudvikling, selvledelse, selvtilfredshed, selvtillid og selvforagt. Men hvad er selvet? Er det overhovedet ”noget”? Hvem er vores skjulte gæst, den hemmelighed som vi søger svaret på hele vores liv? Hvem er det, der styrer os indefra?

    Der findes mange billeder af selvet og mange svar. Bogen gennemgår en række af de mest indflydelsesrige. Den prøver at svare på, om selvet er noget, vi er eller har, eller som har os, og om selvet er givet fra fødslen eller skabes hen ad vejen, og i så fald hvem der skaber det.
     

  •  
     
     
     
    Tag stikket hjemTag stikket hjemHenrik Enegaard Skaanderup Print (1) 0

    I Danmark er der hvert år ca. 700.000 mennesker, der starter i et nyt job. Kun omkring 1/3 af disse stillinger bliver slået op – resten bliver besat via netværk.

    Henrik Enegaard Skaanderup tager på baggrund af sine egne erfaringer med netværksbaseret jobsøgning læseren i hånden gennem de mange faser, der skal til for at arbejde med netværk og netværkssamtaler. Han gør ikke arbejdet for én, men han giver overblik, værktøjer, fif og gode pointer til at tage med, når man selv skal i gang. På den måde får man hjælp til at springe ansøgningsbunkerne over og gå en helt anden vej.

    For hvordan forbereder man sig egentlig, før man ringer og spørger nogle, om de vil tage en netværkssamtale? Og hvad er en netværkssamtale egentlig? Hvem kan man egentlig ringe til? Og hvad skal man tale med dem om – ud over ”jeg søger job”? Er min nabo med i mit netværk – og er han relevant at netværke med? Svar på disse spørgsmål (og på mange flere om netværk) finder man i bogen.

    Det fungerer for alle uanset alder, køn, uddannelse, geografi, stillingsniveau. Hvad enten man søger det næste job i den offentlige sektor eller på det private arbejdsmarked. Det giver bogens cases også indtryk af. Læseren får indsigt i metoder, systematik og processer, som alle kan lære sig, og som alle kan anvende – uanset hvor de er jobsøgende, og uanset hvilket job de går efter. 
     

  •  
     
     
     
    Corporate NetworkingCorporate NetworkingChristian Waldstrøm, Christian Stadil Print (0) 0

    Netværk er problemet, ikke løsningen
    I disse måneder er mange virksomheder pga. krisen tvunget til at stoppe op og genoverveje en række strategier. Og nu går det op for mange ledere, at deres problem ikke er manglen på relationer og netværk. Tværtimod er mange af deres relationer og netværk en del af problemet! Gamle forpligtelser, vanetænkning og fastgroede mønstre kommer tydeligt frem, og mange virksomheder er ved at være modne til en gennemgående sanering af alle deres netværk.

    Det er de færreste virksomheder, som knytter deres netværks- og relationsressourcer til virk-somhedens strategi! Og det er dumt! Det er Christian Stadil og Christian Waldstrøms påstand i denne bog.

    Otte former for netværksdannelse

    Bogen hjælper enhver virksomhed til at få indsigt i de otte forskellige former for netværksdannelse, som er en del af enhver virksomhed. Stadil og Waldstrøm gennemgår systematisk og overbliksgivende, hvad en virksomheds uoverskuelige netværk egentlig består af. Og hjælper ledere til at se deres egen ledelsesrolle i lyset af corporate networking.

    De otte typer af netværk er netop vigtige at kunne identificere, hvis man skal kunne arbejde strategisk med dem i forretningudviklingen. Som oftest har en leder kun blik for den form for netværksdannelse, som han/hun selv er god til. Forfatterne kommer med konkrete karakteristikker af, hvilke ledertyper, der typisk udvikler på hvilken netværksform – og forslag til, hvilke ledertyper der skal i spil for at komme hele vejen rundt. Desuden kan man fiinde konkrete forslag til, hvordan man skal arbejde strategisk med netværksudvikling i virksomheden.

    Stadil og Waldstrøm kommer desuden med mangfoldige eksempler på, hvordan bevidst strategiudvikling af netværksdannelse har fundet sted i andre virksomheder. Og som Alfred Josefsen fra Irma skriver i forordet: ”Der har helt afgjort manglet en struktureret tilgang til, hvordan en bevidst anvendelse af netværk kan have positiv effekt på virksomhedens mål. Dermed trækker denne bog værdien af netværk op på strategisk niveau”.
     

    Udtalelser om bogen

    “Når to af landets fremmeste netværkseksperter går sammen om at skrive en bog om corporate networking, så skal man spidse ører, og så er der grund til at standse op og læse. Strategisk ledelse af virksomhedens netværk – er bogens undertitel, og det er det, den på fremragende og kompetent måde beskriver og handler om. Og der er virkelig noget at hente i denne meget klare og gennemarbejdede tekst. Skal virksomheder i fremtiden have en corporate networking officer, spørger de to forfattere til sidst i bogen. Spørgsmålet er relevant, og det understreger netværkets og netværkstænkningens store betydning for den strategiske ledelse af fremtidens virksomhed.”
    -Steen Hildebrandt, ph.d., professor, Handelshøjskolen, Aarhus Universitet


    “Jeg er knapt så kæk, som jeg var før. Jeg vidste i virkeligheden ikke noget om netværk. Efter at have læst denne bog ved jeg lidt mere, og jeg ved også, at emnet er virkelig stort, virkelig interessant og virkelig vigtigt.”
    - Alfred Josefsen, adm. direktør, Irma

     

    Noget af det tydelige ved alt, hvad der er sket i verden i 2009, er, at verden er lille, at verden er skrøbelig, og at alt hænger sammen, hvorfor det bliver mere og mere tydeligt, at en stor udfordring på alle niveauer er at tænke og arbejde i netværk. Lektor Christian Waldstrøm fra Handelshøjskolen, Aarhus Universitet har sammen med Christian Stadil skrevet en bog med titlen "Corporate networking". Den er efter min vurdering én af de bedtste ledelsesbøger i 2009. Det er den både på grund af emnete og på grund af dens indhold, struktur og tilgang."
    - Steen Hildebrandt, 8/1-10 i Dagbladet Børsen

    Læs anmeldelsen fra Politiken

    Læs anmeldelsen fra Lederweb.dk

    Jyllands-Posten gav bogen fem stjerner for Praktisk værdi og fire stjerner for Underholdningsværdi. Henrik Ørholst skrev bl.a.:
    "De ved, hvad de skriver om. Der er en solid videnskabelig indsigt kombineret med konsulenternes evne til at komme med budskaber, der altid oser af, at det er værd at læse lidt mere. [...] Bogen giver hele svaret. Den giver endda meget mere end det. Læseren får en klar referenceramme for emnet og dermed sættes en standard for emnet. Især kapitlet om Strategiske netværksparadokser er interessant. Her ligger der en stor erkendelse."

  •  
     
     
     
    Vi er bedst når vi er gladeVi er bedst når vi er gladeMikael Kamber Print (4) 0

    Glæde og succes hænger uløseligt sammen for den moderne arbejdsplads. Når vi er glade, er vi mest effektive, mest kreative, mindre syge, ja, vi lever endda længere. Vi er bedst når vi er glade giver dig indblik i, hvordan glæde og positiv energi opstår, og hvordan du får den til at smitte.

    Mikael Kamber giver eksempler fra succesrige virksomheder og organisationer, fra sin egen løbebane og ikke mindst fra forskningen i menneskers adfærd.

    Du får blandt andet indsigt i, hvorfor der skal mindst tre positive udsagn til at opveje ét negativt, hvorfor mennesker og organisationer har et dybt behov for mening, og hvorfor balancen mellem ja, nej og måske spiller en afgørende rolle i ledelse.

    Bogen er fuld af aha-oplevelser og giver en række meget anvendelige huskeregler og praktiske værktøjer. Bogen giver inspiration til ledere og medarbejdere i alle typer virksomheder og organisationer. Som læser får du samtidigt viden om, hvordan glæden opstår i vores personlige liv.

  •  
     
     
     
    Samarbejde lokalt og globaltSamarbejde lokalt og globaltElisabeth Plum Print (2) 0

    Bogen viser, hvordan danske virksomheder i praksis skaber bedre samarbejde og resultater på tværs af lokale og globale forskelle. Private og offentlige virksomheder kan lære at bruge forskelle som en ressource og en nøgle til forretningsudvikling og innovation. Elisabeth Plum viser, hvordan der ligger et stort ubrugt potentiale her.

    Bogen er til ledere, HR-folk og konsulenter, der søger ny viden og inspiration til mere effektive og tilfredsstillende samarbejdsformer. Og til de fagfolk, der er på udkig efter alternativer til de traditionelle tilgange til kultur, tværfaglighed og mangfoldighed.

    Bogen indeholder mange cases, modeller og redskaber, som læseren kan bruge i sin virksomhed.

     

  •  
     
     
     
    ØresundsregionenØresundsregionenAnders Olshov Print (2) 0

    Læs om Øresundsregionens fødsel, og om hvordan broen har påvirket hele regionen, både Danmark og Sverige. Lær mere om den historiske proces, som ledte frem til Øresundsforbindelsen, og om, hvordan regionen blev bygget op med institutioner på tværs af grænserne.

     

    Forfatteren tager os på en spændende rejse ud i fremtiden. Her beretter han om dannelsen af storkommunen København-Malmø, om Danmarks ja til euroen og oprettelsen af et nyt skånsk parti som modreaktion på Sveriges nej til euroen. Desuden skildrer han den nye metacityregion Øresund-Hamborg med ti mio. mennesker, som forbindes med højhastighedstog.
     

    Bogen er også udgivet på svensk. Skriv en mail til business@gyldendal.dk, hvis du ønsker at bestille bogen på svensk.

  •  
     
     
     
    Business Model GenerationBusiness Model GenerationYves Pigneur, Alexander Osterwalder Print (2) 0

    Det er svært at lave en forretningsmodel, fordi der er så mange ting at tage hensyn til, og fordi de fleste er usikre på, om de kan. Med denne bog får læseren en meget enkel og let tilgængelig skabelon til at lave en forretningsmodel.

     

    Det er en håndbog for nytænkere, banebrydere og rebeller med ambitioner om at trodse forældede forretningsmodeller og designe morgendagens virksomheder. Det er en bog for forretningsmodel-generationen. Bogen er en af de mest omtalte business-bøger inden for de seneste år. Fordi bogen er super brugbar for både store og små virksomheder og også enmandsvirksomheder, og derfor er den faktisk allerede blevet populær i Danmark.

     

    Hvordan laver man så en forretningsmodel? Jo, man udfylder et ”strategilærred”, som er en skabelon, med de ting, man skal bruge, og så er man i gang, let og elegant, uanset hvilken forretning man ønsker at lave, eller hvad man arbejder med.

  •  
     
     
     
    Strategisk selvledelseStrategisk selvledelseMichael Pedersen, Anders Raastrup Kristensen Print (7) 0

    Når medarbejdere har indflydelse på deres arbejde, trives og præsterer de bedre. Det er dog en fejltagelse at tro, at ansvaret for arbejdet kan overlades til medarbejderne alene. Virksomhedens ledelse skal styrke og lede selvledelse, så det bliver en central del af virksomhedens kultur, at medarbejderne tager ansvar for deres arbejdsopgaver og for hinanden.

    Medarbejderne skal ikke basere deres valg og prioriteringer på individuelle følelser, men skal lede sig selv, så de understøtter virksomhedens grundlæggende forretning. Lederne skal holde fokus rettet på medarbejdernes resultater og sørge for, at der er sammenhæng mellem deres personlige forståelser af de konkrete arbejdsgaver og virksomhedens overordnede strategiske målsætning.

    Med ny forskning, værktøjer, modeller og cases fra danske virksomheder viser denne bog, hvordan vi skal ændre den måde, vi leder og arbejder sammen på. Det handler om at gøre selvledelse strategisk, så alle i virksomheden holder opmærksomheden fast rettet på virksomhedens forretning.

  •  
     
     
     
    Håndbog for førstehjælpereHåndbog for førstehjælperePoul Lørup Larsen Print (0) 0

    Bogen fremmer forståelsen for førstehjælp og er håndbog for den enkelte førstehjælper, som man kan slå op i.

    Den indeholder korrekte anvisninger for førstehjælp, opdateret og ifølge de nyeste lovmæssige anvisninger. (Nye krav pr. 2011!)

    Førstehjælperen er den vigtigste person i en ulykkessituation. Man kan ikke læse sig til at være en god førstehjælper, men hvis man først har lært det, kan denne bog hjælpe en til at huske, hvad man har lært!

    Bogen kan også bruges som lærebog i forbindelse med kurser og med hjælp fra en kyndig instruktør.

     

  •  
     
     
     
    Find din GNISTFind din GNISTHenning Daverne Print (10) 0

    Hvad gør jeg her? Hvad skal jeg her? Er jeg glad for mit arbejde? For min familie? Hvad er meningen med livet? Hvad er meningen med det hele? De fleste af os har ikke tid til at stoppe op og finde svar på spørgsmålene, som derfor tumler ubesvarede rundt i hovedet, mens vi haster på arbejde; henter børnene; sender dem til fritidssysler; når at løbe en tur, inden aftensmaden skal på bordet; ungerne skal i seng; og vi skal lige tjekke de sidste mails, inden vi udmattede falder i søvn. Den travle hverdag køres med automatgear.


    Uanset om motoren bryder sammen eller fortsætter med at brænde benzin af, vil mange mennesker på et eller andet tidspunkt, hvordan de selv kan bestemme vejen.
     

    Henning Daverne beder læseren om at stoppe op og overveje: Hvor står du i livet? Mærk efter! Er det muligt for dig at finde din gnist? Gnisten er de magiske øjeblikke, hvor vi føler lykke koblet med mening. Vi oplever, at vi virkelig lever og ikke mangler noget.
     

    Daverne giver læseren en forståelse for, hvordan vi hver især kan finde frem til vores egen gnist. Vi kan alle blive bedre til at finde vores rette vej, hvis vi tør. Man kan nemlig lære at blive bedre til at spotte, når muligheden byder sig.

    Bogen guider en til at forstå meningen med livet gennem illustrative eksempler, praktiske øvelser samt lettilgængelig tekst.
     

  •  
     
     
     
    TaxiøkonomiTaxiøkonomiNiels Chr. Nielsen, Michael Møller Print (2) 0

     

    Denne bog om taxi-økonomi giver dig indsigt og forståelse på et meget bredt problemfelt. Med denne bog i hånden vil du eksempelvis se det samme grundliggende problem bag en taxichaufførs rykvise kørsel og en bankdirektørs spekulative udlånspolitik.

     

    Bogen vil få dig til at tænke over dagligdags økonomiske problemer, som du er stødt på mange gange uden at tænke over dem. Men derudover vil den øge dine evne til mønstergenkendelse, så den tilsyneladende snævre viden om taxier giver bred forståelse om finanskrise, regulering contra frie markeder, velfærdsstatens bevarelse og indsattes misbrug af udgang, for at nævne nogle få eksempler.
     

  •  
     
     
     
    Yes is moreYes is moreBjarke Ingels Print (2) 0

    YES IS MORE handler om BIG – en gruppe arkitekter, designere og tænkere med Bjarke Ingels i spidsen, der arbejder inden for arkitektur, urbanisme, forskning og udvikling, og som har base i København. I modsætning til traditionelle arkitekturmonografier er YES IS MORE et kulturelt manifest og samtidig den første samlede præsentation af BIG’s banebrydende praksis. Som bogen viser, er det en praksis, der er lige så vild, uhæmmet og frugtbar som den verden, den er en del af, og som den møder med et ubetinget “JA”.

     

    YES IS MORE viser, hvordan BIG reagerer på samfundets høje kompleksitet, mangeartede krav og indviklede regler ved at frembringe konkrete løsninger gennem det, de kalder en evolutionær arbejdsproces – overraskende, funktionelle og smukke løsninger, der igen og igen skaber opmærksomhed, vækker respekt og vinder priser verden over.

     

    YES IS MORE taler populærkulturens sprog og lader det sublime skinne igennem det ordinære. Den giver læseren indsigt i BIG’s arbejdsprocesser, metoder og resultater gennem det lettest tilgængelige og mest populistiske af alle kommunikationsmidler – tegneserien.

     

    Yes is more er udgivet på 10 sprog og er internationalt solgt i mere end 70.000 eksemplarer.
     

  •  
     
     
     
    Om at gøre en forskelOm at gøre en forskelIlla Westrup Stephensen, Caroline Boserup Print (0) 0

    Der er stor vilje og handlekraft i befolkningen til at gøre en forskel for andre mennesker. Socialt iværksætteri er blevet stort, og ganske almindelige, men initiativrige danskere skaber store resultater – fra Vejle til Vestafrika.

    I Om at gøre en forskel kan du læse om, hvordan Christopher og David hjælper flygtninge med at finde deres familie på tværs af verden. Læs om, hvorfor Natteravnene får knus i det danske natteliv. Læs om, hvad der sker, når man giver ressourcesvage unge opmærksomhed, anerkendelse og hjælp til personlig udvikling. Læs om, hvilken forskel det kan gøre at holde en juleaften 'som en rigtig familie', når man ellers har haft en opvækst på diverse hjem og institutioner. Og læs om, hvilken forskel det gør, at Maternity Worldwide skaffer midler til, at kvinder i Etiopien kan få en sikker fødsel.

    Caroline Boserup og Illa Westrup Stephensen fortæller fem gribende historier om danske, meget forskellige – men succesrige – sociale iværksættere: Natteravnene, Baglandet, Team Succes, Maternity Worldwide og Refugees United. Og de inddrager en række eksperter, der giver deres indspark til svære discipliner som finansiering, professionalisering og synlighed, som er uomgængelige, hvis den gode ide skal realiseres og faktisk gøre en forskel.
     

     

  •  
     
     
     
    Min CEO CookbookMin CEO CookbookJens Moberg Print (2) 0

    Det har en pris at prioritere sin karriere. De fleste topledere sætter deres helbred på spil og tror, de er sundere, end de er.  Dette er Jens Mobergs guide til alle, der gerne vil have en karriere på højt niveau uden at sætte helbredet og familiens trivsel på spil.

     

    Arbejdsdage, hvor det ene møde afløser det andet, hvor man pendler fra flysæde til mødestol og tilbage til flystolen, hvor man spiser, hvad der nu lander foran én, hvor man ofte overnatter på hotelværelser og ikke orker at træne – og stille og roligt bliver usund…Dét er hverdagen for mange, som prioriterer deres karriere. For Jens Moberg kulminerede denne livstil med et alvorligt wake-up call: en blodprop i hjertet.

     

    I dag har han lagt sit liv om: spiser sundere, dyrker masser af motion og er langt mere bevidst om sine tilvalg og fravalg. 10 kilo lettere og meget sundere deler Jens Moberg i Min CEO Cookbook ud af sine erfaringer. Bogen rummer personlige fortællinger, masser af træningsfif (især for cykelentusiaster), madopskrifter og ideer til, hvordan du stadig kan tage aktiv del i familielivet, selvom du har lange arbejdsdage og mange rejser.

     

    Om tiden før sit wake-up call siger Jens Moberg: ”Når det kommer til at få dyrket sport, er der ingen tvivl om, at jeg i lange perioder af mit arbejdsliv ikke har fået motioneret så meget, som jeg burde. Det kunne måske have været lige meget, hvis ikke det så pludselig viste sig, at jeg var disponeret for en hjertekarsygdom. Sket er sket, og intet er til at ændre. Havde jeg tidligere i arbejdslivet vidst, hvad jeg ved nu, ville jeg have levet anderledes og nok ikke tilladt mig selv at komme til at veje ti kilo mere, end jeg gør i dag”. (citat fra Min CEO cookbook)
     

    Med bogen håber Jens Moberg at kunne inspirere mange andre til at give sig selv et mentalt og fysisk sundhedstjek og erkende, at et tilvalg af en karriere på topniveau kræver planlægning og fravalg:
     

  •  
     
     
     
    MødekunstMødekunstCraig & Patricia Neal Print (0) 0

    Mange af os mener, at møder er spild af tid, men møder fører os sammen som mennesker. For at opnå den slags mening eller de banebrydende resultater, som de fleste af os higer efter, når vi samles, har vi brug for autentisk engagement: et oprigtigt udtryk for, hvad der er sandt for os, og opmærksom lytten til, hvad der er sandt for andre. Bogen her præsenterer den unikke og stærke Mødekunst-model, som Craig og Patricia Neal har udviklet for at tilføre deres berømmede Thought Leader Gatheringsautentisk engagement.

    Mødekunst fungerer overalt – på tomandshånd eller i grupper, ansigt til ansigt eller virtuelt. Kernen i bogen er Mødehjulet med de ni trin, som hjælper dig til at mestre både de indre og de ydre dimensioner af mødearbejdet – for når vi holder møder, er mødelederens sindstilstand lige så vigtig som de ydre forberedelser. Bogen her giver dig alle de redskaber, du har brug for til at oparbejde denne væsentlige livs- og ledelsesfærdighed, så du kan forbedre resultaterne i din virksomhed, dit lokalsamfund, din familie og dine relationer.

Resultat: 1-24 (af 180)   Side: 1 2 3 ... 8  Forrige  

Delt på Facebook

 

DEN STORE DANSKE

Søg i Gyldendals åbne encyklopædi
Søg knap
Med flere end 160.000 artikler er Den Store Danske Danmarks største online-leksikon. Søg her og få svar.

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail

Forlaget Gyldendal – hvor forfatterne er

Gyldendal.dk

g.dk – Gyldendals internetboghandel
- er nedlagt pr. 1. maj 2013.

Nu er du på forlaget Gyldendals hjemmeside.

Her kan du læse om bøger, se film om litteratur, anmelde og komme i dialog med forfatterne.

Vi håber, at du finder den bog, du leder efter.

Velkommen til!