THE HUNGER GAMES 2. Løbeild

Suzanne Collins

Bedøm ved at klikke på stjernerne
Find forhandler!
Del
0 Artikler
4 Kommentarer
 Print

Kattua har overlevet Døsspillet og burde være lettet, lykkelig faktisk, nu da hun er vendt hjem til familien og barndomsvennen, Gale. Men hendes medsoner fra Distrikt 12, Peeta, har vendt hende ryggen, og intet er, som det burde være.

Rundt omkring i landet hviskes der om oprør mod Capitol, og magthaverne mener, at Kattua er skyld i uroen. Nu vil de have hævn.

Kattua og Peeta bliver sendt rundt i landet for at overbevise folket om, at de er vildt forelskede i hinanden, og at alt er godt. Men inderst inde er Kattua måske slet ikke interesseret i at dæmpe uroen.

 "Løbeild levede ikke bare op til mine høje forventninger - den overgik dem." - Stephenie Meyer

Fakta om bogen
TypePrint
ISBN9788702094206
Udgave2
Udgivet2010
Sider400
OversætterCamilla Schierbeck
Illustrator
OmslagsgrafikerHarvey Macaulay - Imperiet

         Læseprøve fra Løbeild

Din kommentar 
Du skal være logget ind for at kommentere. Log ind her
Alle kommentarer (4)
Micha
8. august 2012

Super gode bøger, de blev slugt rigtig hurtigt på trods af jeg mod sædvane, havde set filmen over bog nr. 1 inden jeg læste bogen. Det gør jeg normalt helst ikke. Dette ødelagde dog bestemt ikke noget ved bogen, altså udover jeg vidste, hvad der skete. Så formåede bogen som forventet at få mange flere nuancer med end filmen, og det til trods for at jeg synes, det var en fantastisk film. Den er virkelig godt lavet.

Dog var jeg lidt skuffet over slutningen i nr. 3. Det virker som om den hurtigt skal afsluttes, Kattua anbringes i en sådan position at det er let at skippe den detaljerede forklaring på, hvad der egentlig sker. Man oplever det egentlig først, når det er sket. (Forsøgt forklaret på en måde, så jeg håber jeg ikke ødelægger slutningen for nogle. Da jeg ikke vil forklare præcis, hvad der forårsager dette.)

Trods lidt lettere skøjten over nogle, i mine øjne, væsentlige dele, som godt kunne være forklaret bedre, i bog nr. 3. Synes jeg bestemt det er en rigtig god serie og meget anbefalelsesværdig. Jeg kunne godt finde på snart at læse den igen.

Så er du til spænding og uforventede situationer, som egentlig ikke er umulige at kunne stå i, hvis der skulle ske noget drastisk på jorden, hvor befolkningens levevilkår ændrer sig. Så er det her helt klart en serie for dig.

RikkeJensen
17. marts 2011

Fantastisk god bog. Tryllebundet fra side 1. Jeg slugte de sidste sider grådigt og samtidig forsøgte jeg at holde igen, da jeg ikke ville have bogen til at få en ende. Jeg har store forventninger til den sidste bog og kan ikke vente til den udkommer. Denne triologi skal bare læses.

Nicoline
8. august 2010

Personligt synes jeg at bogen MINDST var lige så god som 1'eren! Den her bog blev også slugt efter tre dage! Så alle jer ude i den hvide verden skynd jer at få fat i den! Glæder mig til at 3'eren udkommer! Suzanne skynd dig!=)

Nanana2010
28. juni 2010

Den her bog var ikke helt så god som 1'eren, men alligevel fantastisk. Der var mere romantik i, end i den forrige, men det gjorde det hele bedre. Jeg læste den i løbet af en dag - og kunne ikke lægge den fra mig!

Artikler (0)

Delt på Facebook

 

DEN STORE DANSKE

Søg i Gyldendals åbne encyklopædi
Søg knap
Med flere end 160.000 artikler er Den Store Danske Danmarks største online-leksikon. Søg her og få svar.

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail

Forlaget Gyldendal – hvor forfatterne er

Gyldendal.dk

g.dk – Gyldendals internetboghandel
- er nedlagt pr. 1. maj 2013.

Nu er du på forlaget Gyldendals hjemmeside.

Her kan du læse om bøger, se film om litteratur, anmelde og komme i dialog med forfatterne.

Vi håber, at du finder den bog, du leder efter.

Velkommen til!