Insania

Birgitte Lorentzen

Bedøm ved at klikke på stjernerne
Køb på g.dk
Del
1 Artikler
4 Kommentarer
 Print

Andet bind i den danske romanserie i tidens mest populære genre med mystik, udøde sjæle, psykologisk gys og kærlighed. Efterfølger til Cykose.

Lulu er heartbroken og forvirret efter en hed og uafsluttet kærlighedsaffære med Mads, der nu lader til at være faldet for den smukke og lidt ældre Amanda. I sommerferien flygter Lulu fra det hele ved at tage til Italien for at arbejde i sin onkels restaurant på øen Burano i den venetianske lagune. Det lykkes hende dog ikke at flygte fra de uhyggelige drømme, hun har om Mads, hvor han står ude i en dystere tågesump og kalder på Lulu, mens kirkeklokker bimler højlydt. Når Lulu går frem mod Mads, forsvinder han i tågerne.
De samme tåger og den samme uhyggelige bimlen af kirkeklokker møder Lulu i vågen tilstand i den venetianske lagune, omkring den øde og forbandende ø Poveglia ...

Besøg www.facebook.com/gyldendalung og læs mere om Insania.

Fakta om bogen
TypePrint
ISBN9788702103281
Udgave1
Udgivet2011
Sider336
OmslagsgrafikerHarvey Macaulay - Imperiet
Vejledende pris: 149,95
 
 
 
 

Pressen skrev:

  • Velskrevet, nervepirrende bladvender
    Der er mindst to gode grunde til at læse Birgitte Lorentzens »Insania«: Romanens tætte, thrilleragtige spænding og den hypersensitive Lulus overbevisende og levende jeg-stemme.”
    * * * * Kari Sønsthagen, Berlingske
  • “Insania er ligesom forgængeren en bog man ikke lægger fra sig før den sidste side er vendt.”
    Norrild, boggnasker.dk
  • “Birgitte Lorenzen blander effektivt teenagekvaler og gys.”
    Damián Arguimbau, Weekendavisen
  • “Birgitte Lorentzen har både sans for sine personer og for at opbygge et godt gys … en rigtig god teenagegyser.”
    Karen Lise Søndergaard Brand
  • “Den er så velskrevet, så fangende at det føles helt magisk at læse den. Som om at DU er der, at DU er med ude på Poveglia. Det er helt ekstremt, så overvældende det er at læse den.”
    Karoline Fifi Nielsen, facebook.com/cykose
  • Insania er en fantastisk god bog.
    En utrolig velskrevet ungdomsbog, som vil fange de fleste med det samme. Absolut anbefalingsværdig serie!”
    Sabine Breusch, sabiineb.wordpress.com
  • “Insania og Cykose er ikke som andre bøger, og det er svært at finde andet end rosende tillægsord, når man skal beskrive Insania, så jeg vil nøjes med at slutte af med: Absolut et must.
    Kirstine Moser Bøhme, facebook.com/cykose
Din kommentar
Du skal være logget ind for at kommentere. Log ind her
Alle kommentarer (4)
Birgitte Lorentzen
11. november 2011

@Rikke, det er jeg superglad for, at du synes! Sådan en kommentar er meget, meget motiverende!

RikkeJensen
6. november 2011

Fantastisk godt skruet sammen. Du når på intet tidspunkt at kede dig. Fortællingen er virkelig velskrevet og får nakkehårene til at rejse. Ligger klart op til en efterfølger, som jeg virkelig ser frem til.

Birgitte Lorentzen
10. august 2011

@Karoline, ej jeg tror og håber heller ikke, at Insania bliver den sidste bog om Lulu og Mads. Jeg har en ide på vej, kh Birgitte

Karoline
9. august 2011

Er insania den sidste bog om Lulu og Mads?
- håber jeg ikke! :-)

Artikler (1)
Pressen skriverLæs hele anmeldelsen fra boggnasker.dk Af boggnasker.dk

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail