Skønne ondskab

Rebecca James

Bedøm ved at klikke på stjernerne
Køb på g.dk
Del
0 Artikler
1 Kommentarer
 Print

En psykologisk ungdoms-thriller, som (uden vampyrer) vil få det til at løbe koldt ned ad ryggen og gøre ondt i hjertet på selv den mest forhærdede Twilight-læser.

Skønne ondskab er udråbt til at være årets mest sensationelle debut. Kampen om udgivelsesrettighederne har været blodig hele kloden rundt. Romanen er solgt til udgivelse i 30 lande.

17-årige Katherines fortælling om smukke Alice begynder med slutningen:
"Jeg gik ikke med til Alices begravelse.
Jeg var gravid på det tidspunkt, vild og vanvittig af sorg. Men det var ikke Alice, jeg sørgede over. Nej, jeg hadede hende og var glad for, at hun var død. Det var Alice, der havde ødelagt mit liv, taget det bedste, jeg nogensinde havde haft, og smadret det i en million stykker, som aldrig kunne sættes sammen igen ..."

Efter et brutalt mord på hendes talentfulde lillesøster er Katherines tidligere så prefekte familie faldet fra hinanden. I et forsøg på at flygte fra mediernes opmærksomhed, flytter Katherine hjemmefra for at bo hos sin tante i Sydney. I den nye skole holder hun sig mest for sig selv  og nyder anonymiteten.
Men så kommer Alice, en omsorgsfuld og vidunderlig party girl, som meget gerne vil være venner med Katherine og hjælpe hende igang med at leve livet igen.
Efterhånden som Katherine langsomt lægger afstand til sin sorg, føler hun en dyb taknemmelighed over for Alice. Men efterhånden som vi finder ud af mere og mere om søsterens død, finder  Katherine ud af noget andet om Alice - en meget mørkere side, som viser Alices' helt igennem ildevarslende motivation for det, der skal forestille at være et venskab.

Bibliotekernes lektør spørger i sin udtalelse, hvad man skal anbefale unge piger at læse, når de er færdige med at læse Twilight-serien, og hun svarer selv: "Fx denne australske psykologiske thriller, som [...] er super underholdende og spændende med sit effektfulde mix af ungdommelig kærlighed, melodrama, romantik, jalousi og mord."        

"Historien er sindsoprivende spændende fortalt, og man fængsles af den gennem alle 384 rimeligt tætskrevne sider." - Børn og Bøger

Besøg også vores facebookside Gyldendals bøger for unge og læs mere om Skønne ondskab.

Fakta om bogen
TypePrint
ISBN9788702091939
Udgave1
Udgivet2010
Sider384
OversætterKina Bodenhoff
OmslagsgrafikerHarvey Macaulay - Imperiet
Vejledende pris: 199,95
 
 
 
 

Pressen skrev:

  • Effektivt psyko-gys.
    * * * * Ole Nørhave, Nordjydske Stiftstidende
Din kommentar
Du skal være logget ind for at kommentere. Log ind her
Alle kommentarer (1)
BellaVinter
25. november 2010

Jeg læste Skønne Ondskab på meget få dage. Efter jeg begyndte at læse Twilight har det ellers været noget når umuligt for mig at finde noget, jeg syntes var værd at læse. Men Skønne Ondskab, eller Beautiful Malice lever fuldt op til standarden. Det er en bog der får en til at tænke. Tænke over alt. Livet, verden, døden. Menneskelighed, og hvad det egentlig er. Jeg kan kun anbefale Skønne Ondskab til ALLE både unge og voksne.

Artikler (0)

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail