Cykose

Birgitte Lorentzen

Bedøm ved at klikke på stjernerne
Køb på g.dk
Del
0 Artikler
2 Kommentarer
 Print

Der er en lille pige med hul i hovedet på Lulus værelse om natten … eller det vil sige, det er der selvfølgelig ikke, i hvert fald ikke, når Lulu først er rigtig vågen - så er der bare sindssygt koldt, og dynen ligger nede på gulvet.

Mads siger, at der er en lille pige, som går rundt ved siden af Lulu i skolen – men det er jo heller ikke tilfældigt, at de kalder ham Psyko-Mads. Folk siger, at han har været indlagt på den lukkede flere gange. Han ser syner og hører stemmer, der ikke er der.   Uanset hvad, er den lille pige ved at drive Lulu totalt til vanvid. Lulu har brug for hjælp. Men hvis hun havde vidst, hvad det ville føre til at tale med Mads om det, så havde hun nok alligevel ikke gjort det ...   Alder: 11-15 år 

Besøg www.facebook.com/gyldendalung og læs mere om Cykose.

Fakta om bogen
TypePrint
ISBN9788702090390
Udgave1
Udgivet2010
Sider244
OmslagsgrafikerHarvey Macaulay - Imperiet
Vejledende pris: 229,95
 
 
 
 

Pressen skrev:

  • “Forfatteren blander Anden Verdenskrig, spøgelser og kærlighed i en bemærkelsesværdig debut, hvor jeg-fortælleren er fornemt nærværende fra første sætning. Det paranormale er en trend i tidens ungdomsbøger, men her er det vinklet meget anderledes. Pigen Lulus forhold til den psykisk ustabile Mads er ligeledes blændende skildret.”
    Kari Sønsthagen, Berlingske
  • “Cykose er en helt igennem gennemført ungdomsroman. Bogen tvang mig til at sidde op til den lyse morgen for at få det klimaks, som jeg måtte gispe mig bjergtaget igennem.”
    Majasol Meisling Ryber, Majasol's blog
  • “Jeg føler det meget svært at finde nogle ord er der gode nok til at beskrive denne bog. Den er så god, så spændende og på en måde rørende at jeg kun kan anbefale den til andre. Den er fantastisk!
    Karoline Fifi Nielsen, facebook.com/cykose
  • “Jeg fik op til flere gange gåsehud, ikke kun pga. gyserelementet, men ligeså meget fordi, at Cykose er så velskrevet. Cykose er en fantastisk og meget gribende bog. Det er ganske simpelt umuligt at lægge bogen fra sig. Jeg er vild med den.”
    Sabine Breusch, sabiineb.wordpress.com
Din kommentar
Du skal være logget ind for at kommentere. Log ind her
Alle kommentarer (2)
Birgitte Lorentzen
15. november 2011

Tak for din kommentar Rikke. Dejligt, du kunne lide den!

RikkeJensen
6. november 2011

Spændende bog, som holder læseren tryllebundet hele vejen igennem.

Artikler (0)

Log ind

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
Password

Opret profil

Få mulighed for at kommentere på bøger.
Brugernavn
E-mail
Password

Glemt password

Indtast din e-mail, og vi sender dine info.

Slet profil

Indtast din e-mail.
E-mail

Tilmeld nyhedsbrev

Indtast din e-mail-adresse for at tilmelde dig nyhedsbrevet.
E-mail